چاپ دیجیتال

انواع کاغذ

کاغذ

انواع کاغذ

کاغَذ به ماده‌ای گفته می‌شود که از خمیر کتان یا پنبه یا کنف یا چوب یا ضایعات کشاورزی یا بعضی گیاهان مثل بامبو و… ساخته شود و به کار نوشتن یا کشیدن یا ساختن شی ء سه بعدی آید و در اصطلاح علمی عبارت است از تراکم الیاف سلولزی که به‌طور نامنظم داخل یکدیگر شده و در نتیجه یک مادهٔ فشرده را می‌دهد که در ابعاد و اوزان مختلف به دست می‌آید.

 

کاغذ از زمان اختراع آن تا به امروز قابل اعتمادترین وسیله انتقال اندیشه بشر بوده‌ است و نقش مهمی در جمع‌آوری و ذخیره اطلاعات و دانش بشر که نتیجه‌ای از تجربیات و تفکرات اوست دارد و از این رو با پیدایش مرکب و صنعت چاپ و مواد رنگ دار این اندیشه بشری با ابزار نوین درآمیخت و به صورت یک پدیدهٔ مهم، امروزه با آن برخورد می‌گردد.

مصرف کاغذ با اختراع آن همراه بوده‌ است.  گفته می‌شود، مصریان پیشقدم در این اختراع بوده‌اند. و واژهٔ (paper) (کاغذ) از نام درختی به نام (پاپیروس) گرفته شده که مصریان از این درخت کاغذ می‌ساختند. و از بسیاری جهات نشانگر سطح رشد علمی و فرهنگی جامعه می‌باشد.

 

 

انواع کاغذ براساس وزن

تیشو: کاغذ تیشو در واقع همان دستمال کاغذی قبل از برش و به شکل در آمدن است. این نوع کاغذ معمولا دارای وزن استاندارد ۱۴-۱۶ گرم در متر مربع است.انواع کاغذ

کاغذ: معمولا بین 40 تا 120 گرم است که عمده کاغذ‌های موجود مانند کاغذ تحریر و غیره را دربر می‌گیرد. اکثر کتاب‌ها و مجلات و بروشروهای تبلیغاتی از این کاغذ استفاده می‌کنند.انواع کاغذ

کاغذ مقوایی: همان مقواهای نازک است که بین 120 تا 200 گرم وزن‌ دارد و بیشتر برای طراحی و هنرهای دستی از آن استفاده می‌شود.

مقوا: مقوا نوعی کاغذ ضخیم است که توانایی حفظ شکل بیشتری نسبت به کاغذ عادی دارد. از آن برای  لوازم مصرفی با عمرِ کم و همچنین برای درزبندی و کاربردهای دیگر استفاده می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *